Ekonomi

Avrupa Türk ayakkabısını yeniden keşfetti

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Lideri Berke İçten, 2022 yılının fiyat avantajının da etkisiyle Avrupa’nın Türk ayakkabısını yeniden keşfettiği bir yıl olduğunu belirterek, “Özellikle Almanya gibi ülkelerden çok sayıda sipariş ile karşı karşıya kaldık. , İspanya, İtalya ve Romanya.” sözünü kullandı.

TASD’nin açıklamasına göre Türk ayakkabı sektörü, Avrupa rüzgarıyla başlayan 2022 yılının Ocak-Kasım döneminde 1,1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Ekim ayında 2021 yılında rekor ihracat hacmine ulaşan segment, yılı 1 milyar 200 milyon doların üzerinde ihracatla kapatmaya hazırlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TASD Lideri Berke İçten, 11 aylık dönemde ihracatta yüzde 20,2 artış sağladıklarını belirtti. Sektörün geçen yıl ilk kez ihracatta 1 milyar dolar sınırını aştığını hatırlatan İçten, şunları kaydetti:

“2022 yılı fiyat avantajının da etkisiyle Avrupa’nın Türk ayakkabısını yeniden keşfettiği bir yıl oldu. Özellikle Almanya, İspanya, İtalya, Romanya gibi ülkelerden yoğun siparişlerle karşılaştık. Avrupa rüzgarı da ihracatımıza olumlu yansıdı. 344 milyon çift Ocak-Kasım döneminde ayakkabı ihracatı yaptık.İhracat yaparak ülkemize 1 milyar 112 milyon dolar döviz kazandırdık.Türkiye’nin yıllardır en büyük ayakkabı pazarı Rusya ve Ukrayna oldu.İhracat yaptığımız ülkeler arasında bu yıl Almanya başı çekiyor. en çok ayakkabıya. Almanya’ya 11 ayda 90.6 milyon dolarlık ayakkabı ihraç ettik. İlk beşteki diğer ülkeler Irak, İspanya, Romanya ve İtalya. Bizi ön görüyorum.”

“Dünya ayakkabı kupasına ev sahipliği yapacağız”

Berke İçten, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümünün kutlanacağı 2023 yılında Türk ayakkabı sektörünün global bir organizasyona ev sahipliği yapacağını belirtti.

Sektörün en büyük uluslararası etkinliği olan Dünya Ayakkabı Kongresi’nin mayıs ayında İstanbul’da düzenleneceğini belirten İçten, “Dünya Ayakkabı Kongresi’ni sektörün Dünya Kupası’na benzetiyorum. Sektör profesyonellerine anlatacağız.” Mayıs ayında sektörümüzün marka değerini artıracak bir projeye imza atmak istiyoruz. Kongrenin sektör için de önemli bir sinerji yaratacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu